Luty Kancelaria zakończyła wygranymi w sprawach przeciwko Bankowi BPH, mBankowi, Santander Bankowi i Getin Noble Bankowi.
Trzy nieważności umów oraz pozbawienie wykonalności BTE wystawionego przez Getin Noble Bank.
Sądy Okręgowe w Szczecinie, Legnicy i Katowicach potwierdziły, że powodom przysługuje interes prawny w ustaleniu nieważności umowy, bowiem dopóki strony wiąże umowa kredytowa powodowie nie mogą skutecznie domagać się zwrotu nienależnie wpłaconych na rzecz pozwanego banku świadczeń, ustalonych w oparciu o klauzule abuzywne, a żądania te zaktualizują się w przypadku ustalenia, że zaskarżone postanowienie umowne nie wiąże stron.
W uzasadnieniu wyroku wydanego w sprawie sygn. akt IC 726/21 p-ko Bankowi BPH Sądu Okręgowy w Szczecinie podkreśla, że nawet gdyby przyjąć, że powodom wyjaśniono istotę indeksacji i różnicę pomiędzy kredytem w złotówkach a kredytem w walucie obcej, to jednak mechanizm ten powinien być zrozumiany przez konsumenta nie tylko w aspekcie formalnym i gramatycznym, ale również tak sformułowany, aby uważny konsument mógł dowiedzieć się nie tylko o możliwości wzrostu czy spadku wartości waluty obcej, w której kredyt został zaciągnięty, ale również oszacować potencjalnie istotne konsekwencje ekonomiczne tego warunku umownego dla swoich zobowiązań finansowych. Musiałby być poinformowany o możliwej skali wzrostu kursu CHF (nawet czysto teoretycznego) i wpływu zarówno na saldo kredytu jak i wysokość rat.”
Odnośnie możliwości zastąpienia przez sąd postanowień abuzywnych przepisami prawa krajowego (jeżeli strony wyrażą na to zgodę) sąd potwierdził niedopuszczalność wypełniania luk w umowie, spowodowanych usunięciem z niej nieuczciwych warunków, wyłącznie na podstawie przepisów prawa krajowego o charakterze ogólnym przewidujących, że skutki wyrażone w treści czynności prawnej są uzupełniane w szczególności przez skutki wynikające z zasad słuszności lub ustalonych zwyczajów, które nie stanowią przepisów dyspozytywnych i zgodził się ze stanowiskiem, że w prawie polskim nadal brak przepisu mogącego w całości, bez potrzeby konstruowania daleko idącej analogii, zastąpić nieuczciwe warunki umowne związane z ustalaniem kursów walut niezbędnych dla wykonania przeliczeń wynikających z kształtu postanowień dotyczących indeksacji.
XIII Krajowy Zjazd Radców Prawnych
W dniach 15-16 listopada 2024 roku odbył się XIII Krajowy Zjazd Radców Prawnych. To najwyższy organ największego samorządu prawniczego w Polsce, zrzeszającego ponad 50 tys. osób. Delegaci 19 Okręgowych Izb Radców Prawnych wybrali władze samorządu na kolejne cztery...