Umowa Getin Banku nieważna po 9 miesiącach od wniesienia pozwu – Nie uwzględniony zarzut zatrzymania
W maju 2021r. do Sądu Okręgowego w Legnicy kancelaria skierowała pozew w imieniu konsumenta przeciwko Getin Noble Bankowi o ustalenie i zapłatę (sygn. I C 392/21). Przedmiotem roszczenia ww. pozwu było w pierwszej kolejności ustalenie nieważności całej umowy kredytu, a w sytuacji gdyby Sąd nie podzielił stanowiska strony co do argumentacji dotyczącej nieważności, Powód dochodził roszczenia o zapłatę (odfrankowienie).
W dniu 27 stycznia 2022r. po przeprowadzeniu dwóch rozpraw, na których Sąd przesłuchał doradcę kredytowego i Powoda został ogłoszony wyrok. Sąd uznał umowę kredytu w całości za nieważną, zasadził całości roszczenia, obciążył Pozwanego kosztami procesu.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że postanowienia klauzuli indeksacyjnej odnoszące się do przeliczenia kursu CHF w oparciu o tabelę Banku, stanową niedozwolone postanowienia umowne. Przedmiotowe postanowienia spowodowały sytuację, w której kredytobiorca w momencie podpisania umowy kredytu nie wiedział w jakiej wysokości ostatecznie ukształtuje się jego zobowiązanie, a także jakie będzie ostatecznie wynagrodzenie Banku. W konsekwencji ww. postanowienia są sprzeczne z dobrymi obyczajami i w rażący sposób naruszają interesy konsumenta co z kolei powoduje, że go nie wiążą, a ich usunięcie prowadzi do uznania, umowa nie może dalej funkcjonować.
Sąd stwierdził również, iż nie ma możliwości zastąpienia kwestionowanych klauzul umownych – byłoby to sprzeczne z celem dyrektywy 93/13 EW oraz orzecznictwem TSUE.
Sąd potwierdził również, że Powód miał interes prawny w ustaleniu nieważności. Pozew o zapłatę nie rozwiązuje wszystkich problemów wynikających z nieważności umowy m.in. wpisu do hipoteki. W związku z czym Sąd stwierdził, iż roszczenia o ustalenie można dochodzić łącznie z roszczeniem o zapłatę.
Sąd nie uwzględnił także zarzutu zatrzymania.
Dzięki wypracowanej koncepcji oraz pracy całego zespołu po 9 miesiącach wniesienia pozwu kredytobiorca zostanie uwolniony od kredytu, który byłby zmuszony spłacać jeszcze 17 lat.
XIII Krajowy Zjazd Radców Prawnych
W dniach 15-16 listopada 2024 roku odbył się XIII Krajowy Zjazd Radców Prawnych. To najwyższy organ największego samorządu prawniczego w Polsce, zrzeszającego ponad 50 tys. osób. Delegaci 19 Okręgowych Izb Radców Prawnych wybrali władze samorządu na kolejne cztery...