Spłaciłeś kredyt frankowy? Też możesz złożyć pozew i wygrać z bankiem
Frankowicze, którzy spłacili już swoje kredyty, również mogą złożyć pozew i wygrać z bankiem. Nie ma znaczenia, że umowa kredytu frankowego jest już wykonana i spłacona. Dla Frankowiczów, którzy spłacili kredyty, pozwanie banku to jedyna szansą na odzyskanie pieniędzy, ponieważ banki nie proponują ugód po całkowitej spłacie kredyt. Twoja sytuacja może być już tylko lepsza, ponieważ wpłaciłeś do banku dużo więcej niż otrzymałeś w wyniku wadliwej umowy kredytu. Po wygranym procesie bank musi zwrócić Ci nadpłatę ponad kapitał kredytu. Dodatkowo za okres od przedsądowego wezwania do zapłaty do momentu realizacji wyroku przez bank możesz odzyskać dodatkowe odsetki ustawowe za opóźnienie.
Kredytobiorca może się domagać zwrotu nadpłaconych środków o ile jego roszczenia nie uległy przedawnieniu. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 118 KC, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi 6 lat. Należy przy tym pamiętać, że termin ten wprowadzono w lipcu 2018 roku i dotyczy on tylko tych roszczeń, dla których początek biegu przedawnienia nastąpił po 9 lipca 2018 roku. Wcześniej termin przedawnienia roszczeń wynikających z umów frankowych wynosił i dla wielu umów nadal wynosi 10 lat.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 10 czerwca 2021 roku C-776/19 wskazał, że termin przedawnienia roszczeń Kredytobiorców nie może rozpocząć biegu, jeśli Kredytobiorca nie wie o wadliwości swojej umowy. Ponadto w innym wyroku TSUE stwierdził, że powództwo Frankowicza wniesione w celu ustalenia, czy umowa o kredyt ma nieuczciwy charakter, nie ulega przedawnieniu. To stanowisko potwierdzają także uchwały Sądu Najwyższego.
Nie warto czekać, im szybciej po spłacie kredytu frankowego złożysz pozew, tym większe są szanse na wygraną.
Wywiad dla Faktów w TVP3 Wrocław
Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem, którego udzieliliśmy dla Faktów o poranku w TVP3 Wrocław gdzie Radca Ewa Skulska opowiada o bieżącej sytuacji Frankowiczów. Więcej na stronie: Kredyt we frankach. Czy warto dochodzić swoich praw w sądzie?