Wstrzymanie obowiązku dokonywania spłaty rat kredytu, zakazanie bankowi składania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy kredytowej oraz zamieszczania informacji o zaległościach w BIK
Wzrost kursu franka spowodowany pandemia przełożył się na wysokości rat kredytów. Wielu kredytobiorców z ulgą skorzystało z zaoferowanej przez banki możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów.
W ostatnich dniach Frankowicze pytają: trzy, sześć miesięcy zawieszenia, a dalej czy podołamy kolejnym spłatom?
Aktualna linia orzecznicza daje realną szansę na wygraną w sądzie. Frankowicze nie muszą obawiać się zaprzestania spłaty rat kredytu o ile połączą to z wytoczeniem powództwa o zapłatę i ustalenie nieważności umowy kredytu powiązanej z CHF. Wnosząc pozew mogą jednocześnie wnieść o udzielenie zabezpieczenia roszczenia poprzez unormowanie praw i obowiązków stron postępowania na czas jego trwania poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania spłaty rat kredytu, zakazanie bankowi składania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy kredytowej oraz zamieszczania informacji o zaległościach w BIK.
Zgodnie z art. 7301 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, aby uzyskać zabezpieczenie należy uprawdopodobnić roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia, który w tym przypadku polegał będzie na konieczności ochrony praw majątkowych kredytobiorcy i zakazie realizowania(spłaty rat) niezgodnej z prawem umowy w szczególności, gdy dotychczasowe spłaty kredytu zbliżyły się już do kwoty wypłaconego kapitału tym samym dalsza spłata prowadziłaby do bezpodstawnego wzbogacenia banku.
Funkcją zabezpieczenia jest zapewnienie kredytobiorcy należytej ochrony prawnej, zanim uzyska on ochronę definitywną w postaci prawomocnego wyroku sądu. Kredytobiorca zyskuje stabilność na czas trwania procesu nie obawiając się, że przy kolejnej zmianie kursu CHF nie podoła wysokości raty kredytu.
Wniosek o zabezpieczenie można być złożony wraz z pozwem, w trakcie procesu postępowania, a także kilkukrotnie(w przypadku nieuwzględnienia). Wniosek złożony w pozwie nie podlega dodatkowej opłacie, natomiast złożenie wniosku w toku postępowania podlega opłacie w wysokości 100 zł.
Zabezpieczenie roszczenia kredytobiorcy – powoda do niedawna w praktyce było niemożliwe, dziś sądy coraz częściej uwzględniając wnioski o zabezpieczenie zawieszają obowiązek świadczenia rat kapitałowo-odsetkowych i to nie tylko wobec banków, które w przyszłości nie dają gwarancji wypłacalności.
- Postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 20.12.2019 r. w sprawie sygn. XXV C 1215/18
- Postanowienie Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 10.01.2020 r. w sprawie sygn. XVIII C 2186/19
- Postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 9.04.2020 r. w sprawie sygn. XII C 174/20
- Postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 26.05.2020 r. w sprawie sygn. I C 355/18
- Postanowienie Sądu Rejonowego w Ostródzie 12.06.2020 w sprawie sygn. akt I C 951/20
- Postanowienie Sądu Okręgowy we Wrocławiu z dnia 19.06.2020 w sprawie sygn. akt XII C 554/20.
XIII Krajowy Zjazd Radców Prawnych
W dniach 15-16 listopada 2024 roku odbył się XIII Krajowy Zjazd Radców Prawnych. To najwyższy organ największego samorządu prawniczego w Polsce, zrzeszającego ponad 50 tys. osób. Delegaci 19 Okręgowych Izb Radców Prawnych wybrali władze samorządu na kolejne cztery...